Naujienų archyvas: Czerwiec 2021

Międzynarodowa lekcja języka polskiego

16 czerwca 2021 roku odbyła się międzynarodowa lekcja języka polskiego w celu nawiązania przyjaźni pomiędzy uczniami Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach i Szkołą Podstawową nr. 124 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie. Inicjatorem spotkania była pani Natalia Barcz, której zawdzięczamy wiele przedsięwzięć w naszym gimnazjum, np. regularne i arcyciekawe lekcje języka polskiego, które pani Natalia prowadziła jako nauczyciel Szkolnego Punktu Przedmiotów Ojczystych, spotkanie z Łukaszem Wierzbickim, akcja “Książka za książkę”, “Bibliotekę w plecaku”, szkolenia dla nauczycieli klas początkowych rejonu solecznickiego czy projekt “Z kuferka prababci”. W czerwcowej lekcji uczestniczyli uczniowie 5 klasy po stronie polskiej i 5-6 po stronie litewskiej. Na początku spotkania młodzież poznawała się za pomocą aplikacji slido. Solczan zaciekawiła nazwa lodów popularnych wśród kolegów z Polski, czyli lody ekipy. Następnie strona litewska korzystając z aplikacji kahoot przedstawiła 15 faktów o życiu młodych Polaków w Solecznikach. Każde pytanie było uzupełniane krótkim komentarzem uczniów.

Pierwsze koty za płoty, więc iskierka przyjaźni zabłysła, a następnie zadbamy o inne okazje do wzajemnego poznania się, gdyż “Siedliskiem przyjaźni jest serce, ale dochodzimy do niej drogą zrozumienia”.

Grand Prix 22 Festiwalu Polskiej Piosenki Dzieci i Młodzieży Szkolnej na Litwie

Karolina Michajłowska, uczennica klasy GIIIb, piosenką „Zabierz mnie stąd” zdobyła Grand Prix 22 Festiwalu Polskiej Piosenki Dzieci i Młodzieży Szkolnej na Litwie. Zwyciężczynię muzycznie prowadziła Elwira Uczkuronis.

Koncert finałowy odbył się pod hasłem: „Piosenka jest dobra na wszystko – nie damy się wirusowi!”. Festiwal został przeprowadzony w 5 kategoriach wiekowych: 6-8 lat, 8-11 lat, 11-13 lat, 13-16 i do 18 lat.

Organizatorem Festiwalu Polskiej Piosenki Dzieci i Młodzieży Szkolnej na Litwie jest Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”

Wszystkim uczestnikom i ich muzycznym opiekunom wręczone zostały dyplomy i słodkie upominki, zaś zwycięzcom  – dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci tabletów i słuchawek bezprzewodowych.

Serdecznie gratulujemy sukcesu Karolinie i p. Elwirze.

Na podstawie materiału www.zw.lt

Goście z Częstochowy

7 czerwca gościliśmy w murach gimnazjum delegację z Częstochowy na czele z Wiceprezydentem Częstochowy panem Ryszardem Stefaniakiem. Delegacja omówiła zasady współpracy, zwiedziła gimnazjum.

Goście dostarczyli nagrody zwycięzcom konkursu multimedialnego i filmowego: „WIELCY POLACY NA KRESACH” dla uczniów naszego gimnazjum Marii Jundo i Dominikowi Mockusowi.

Prace wszystkich uczestników konkursu zachwyciły jury dojrzałością w ujęciu tematu, niezwykłą kreatywnością i wrażliwością artystyczną twórców.

Z okazji Dnia Dziecka składamy najserdeczniejsze życzenia

i zapraszamy do obejrzenia filmiku:

Życzenia w imieniu pedagogów socjalnych

Z okazji Dnia Dziecka

Żyj tak, aby każdy kolejny dzień
był niesamowity i wyjątkowy.
Wypełniaj każdą chwilę tak,
aby potem wspominać ją z radością.
Czerp energię ze słońca,
kapiącego deszczu i uśmiechu innych.
Szukaj w sobie siły,
entuzjazmu i namiętności.
Żyj najpiękniej jak umiesz …

Z okazji Dnia Dziecka składamy najserdeczniejsze życzenia