Naujienų archyvas: 2013.04.10

Wiosenne osiągnięcia konkursowe uczniów klas początkowych

2013-04-10

10 kwietnia b. r. sześciu przedstawicieli klas 4 pod opieką pani Reginy Miłosz udało się na Rejonową olimpiadę matematyczną, którą od wielu lat organizuje Gimnazjum w Ejszyszkach. Uczniowie 4a klasy Eliza Rybak i Paweł Bandalewicz zdobyli I miejsce. Uczniów przygotowała pani Jolanta Wołosewicz.

W pierwszych miesiącach nowego roku kalendarzowego uczniowie przystąpili do czterech konkursów, czyli tzw. „Kangurów“ z historii, przyrody, języka litewskiego i języka angielskiego. Na wiosnę otrzymaliśmy wyniki. Oto one:

W „Kangurze historycznym“ zmagało się 20 uczniów. 6 uczniów zdobyło „Złoty dyplom“, 12 uczniów „Srebrny dyplom“, 1 uczennica „Pomarańczowy dyplom“, 1 uczeń podziękowanie.

„Złoty dyplom“ otrzymają: Łukasz Basiul z 3b klasy, Gabriela Mockutie z 3b klasy, Deimantas Simuntis z 3b klasy, Łukasz Skarbutowicz z 3b klasy, Eliza Rybak z 4a klasy, Dominika Wojtukowicz z 4a klasy.

„Srebrny dyplom“ otrzymają: Adriana Chaczkowska z 3b klasy, Karina Jasinskaja z 3b klasy, Kinga Nasledowa z 3b klasy, Emilia Silkaitie z 3b klasy, Paweł Bandalewicz z 4a klasy, Mark Brzuszkiewicz z 4a klasy, Nikita Michajłowskij z 4a klasy, Kirił Anichowskij z 4b klasy, Riczardas Bobin z 4b klasy, Emilia Czepielewska z 4b klasy, Dominika Wasilewska z 4b klasy, Edgaras Lisauskas z 4C klasy.

„Pomarańczowy dyplom“ otrzyma Sylwia Żemoitinaitie z 4a klasy.

W „Kangurze języka litewskiego“ uczestniczyło 33 uczniów. 19 uczniów zdobyło „Złote dyplomy“, 2 uczniów „Pomarańczowe dyplomy“, 12 uczniów podziękowania.

Złoty dyplom otrzymają: Adriana Chaczkowska z 3b klasy, Ewa Górska z 3b klasy, Karolina Michajłowska z 3b klasy, Emilia Silkaitie z 3b klasy, Deimantas Simuntis z 3b klasy, Nikita Michajłowskij z 4a klasy, Eliza Rybak z 4a klasy, Dominika Wojtukowicz z 4a klasy, Sylwia Żemoitinaitie z 4a klasy, Kiril Anichowskij z 4b klasy, Donata Ksenija Kasparewicz z 4b klasy, Tomas Nester z 4b klasy, Kamila Ruris z 4b klasy, Katarzyna Silko z 4b klasy, Dominika Wasilewska z 4b klasy, Edgaras Lisauskas z 4c klasy, Ewelina Łoszakiewicz z 4c klasy, Inesa Malinauskaitie z 4c klasy, Waldemar Rogoża z 4c klasy.

„Pomarańczowy dyplom” otrzymają: Gabriela Mockutie z 3b klasy, Waleria Nedweckitie z 4b klasy.

W „Kangurze przyrodniczym“ zmagało się 45 uczniów klas początkowych. 3 uczniów zdobyło „Srebrny dyplom”, 2 uczniów „Pomarańczowy dyplom”, 40 uczniów podziękowania. „Srebrny dyplom“ otrzymają: Krista Czetyrkowska z 2c klasy, Karimas Szerłat z 2c klasy, Gabriela Mockutie z 3b klasy.

„Pomarańczowy dyplom“ otrzymają: Ewa Górska z 3b klasy, Kirił Anichowskij z 4b klasy.

W „Kangurze języka angielskiego“ zmagało się 44 uczniów klas początkowych. 32 uczniów zdobyło „Złoty dyplom“, 4 uczniów „Srebrny dyplom“, 5 uczniów „Pomarańczowy dyplom“, 3 uczniów podziękowania.

„Złoty dyplom“ otrzymają: Erika Jermak z 2b klasy, Daniel Koczan z 2b klasy, Ewa Krupowies z 2b klasy, Krzysztof Krupowies z 2b klasy, Laura Rusakaitie z 2b klasy, Krista Czetyrkowska z 2c klasy, Agata Ragoża z 2c klasy, Karimas Szerlat z 2c klasy, Julia Aleksandrowicz z 3a klasy, Dominika Juchniewicz z 3a klasy, Daria Kabanowa z 3a klasy, Daniela Pietraszun z 3a klasy, Emilia Prowłocka z 3a klasy, Eliza Sinkiewicz z 3a klasy, Adriana Chaczkowska z 3b klasy, Ewa Górska z 3b klasy, Karolina Michajłowska z 3b klasy, Gabriela Mockutie z 3b klasy, Emilia Silkaitie z 3b klasy, Edgar Bicic z 4a klasy, Mark Brzuszkiewicz z 4a klasy, Dominika Gorna z 4a klasy, Dala Kulewicziutie z 4a klasy, Dawid Lewanowicz z 4a klasy, Widmantas Maslanikas z 4a klasy, Nikita Michajłowskij z 4a klasy, Eliza Rybak z 4a klasy, Dominika Wojtukowicz z 4a klasy, Edgaras Lisauskas z 4c klasy, Seweryna Rogoża z 4c klasy, Waldemar Rogoża z 4a klasy, Seweryn Znamierowski z 4c klasy.

„Srebrny dyplom“ otrzymają: Kamila Iwanaszczenko z 3a klasy, Deimantas Simuntis z 3b klasy, Tomasz Marcinkiewicz z 4b klasy, Tomasz Nester z 4b klasy.

„Pomarańczowy dyplom“ otrzymają: Greta Bujnicz z 2c klasy, Radoslaw Judycki z 3b klasy, Andrzej Klemiato z 3b klasy, Renata Dubickaja z 3c klasy, Dominika Wasilewska z 4a klasy.

W konkursie najaktywniej wzięli udział uczniowie 2b, 3b, 4a, 4b i 4c klas, co widać z poniższej tabeli.

Przyroda

Litewski

Angielski

2A

8 osób

3 osoby

2C

3 osoby

3A

8 osób

10 osób

10 osób

3C

1 osoba

4A

11osób

9 osób

4C

5 osób

Wicedyrektor Beata Mockienie

„Katyń… ocalić od zapomnienia“

2013-04-10

Dnia 13 kwietnia 2013 roku obchodziliśmy 73. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, rocznicę wymordowania przez NKWD na rozkaz Stalina ponad 21.000 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej.

10 kwietnia mijają trzy lata od katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Zginęło w niej 96 osób – załoga i wszyscy pasażerowie, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka.

Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się uroczystą lekcją historii dla najmłodszych uczniów naszego gimnazjum. Uroczystość przebiegała w auli szkolnej, gdzie organizatorzy – nauczyciele historii i religii pod patronatem wicedyrektor Beaty Mockienie, zaprezentowali zebranym program edukacyjno-artystyczny.

Oglądaliśmy urywki filmów dokumentalnych, fabularnych, a starszoklasiści zapewnili zebranym klasyczną oprawę muzyczną tej uroczystości. Wszyscy zebrani na uroczystości uczcili minutą ciszy pamięć poległych i zamordowanych, ze skruchą odmówili za nich pacierz.

Lekcja historii pt. „Katyń… ocalić od zapomnienia” stworzyła wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o historii, widzianej przez pryzmat losów konkretnych ludzi i ich najbliższych.

Nauczycielka Irena Sworobowicz