W ramach programu „Wspieranie dzieci i młodzieży polonijnej oraz polskiej mieszkającej poza granicami Polski 2023” realizowane jest kluczowe zadanie – „Realizacja Bonu Pierwszaka przeznaczonego dla 965 uczniów klas pierwszych z 53 polskich szkół na Litwie”. To inicjatywa, której celem jest wspieranie polskich dzieci mieszkających poza granicami ojczyzny w ich edukacyjnych początkach.

W okresie od 23 do 30 listopada bieżącego roku, 51 uczniom naszego gimnazjum zostało przyznane jednorazowe dofinansowanie w wysokości 500 złotych. Środki te zostały przekazane z myślą o indywidualnych potrzebach edukacyjnych dzieci, z naciskiem na rozwijanie ich umiejętności i zaspokajanie potrzeb związanych z nauką.

Niebywale budujące jest to, że polskie dzieci na Litwie otrzymują wsparcie finansowe, co z pewnością przyczyni się do stworzenia lepszych warunków do nauki i rozwijania swoich pasji. Kwota 500 złotych może być wykorzystana na różnorodne cele związane z edukacją, takie jak zakup podręczników, przyborów szkolnych czy też udział w dodatkowych zajęciach edukacyjnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim organizacjom oraz osobom za ogromne zaangażowanie w realizację programu „Wspieranie dzieci i młodzieży polonijnej oraz polskiej mieszkającej poza granicami Polski 2023”. Wasza hojność i oddanie sprawie wspierania edukacji młodych Polaków na obczyźnie są nieocenione. Inwestowanie w edukację młodego pokolenia to inwestycja w przyszłość, a wsparcie finansowe stanowi solidny fundament dla rozwoju umiejętności i talentów dzieci i młodzieży polskiej na całym świecie.

Należy podkreślić, że dofinansowanie to zostało przekazane przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki. Ich zaangażowanie w ten projekt jest nieocenione, ponieważ przyczyniają się do umożliwienia młodym Polakom na Litwie lepszego startu w edukacyjną przyszłość.