Naujienų archyvas: 2013.04.26

Film „Rok 1863”

2013-04-26

33 uczniów Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach pod kierownictwem pani Marioli Pieszko, pani Łucji Dudojć oraz pana Aleksandra Pieszko wzięło udział w pokazie specjalnym najnowszego polskiego filmu, zrealizowanego z okazji 150 rocznicy powstania styczniowego, "Rok 1863", który odbył się 26 kwietnia b. r. w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Wyjazd zorganizowali Aleksander i Mariola Pieszko oraz Łucja Dudojć.

Nasze gimnazjum bierze aktywny udział w obchodach 150 rocznicy wybuchu powstania poprzez różnorodne formy edukacyjne takie jak lekcje, konferencje, wycieczki. Film „Rok 1863” pomógł w usystematyzowaniu dotychczas zdobytej wiedzy uczniów o dziejach powstania, jego specyfice, tle międzynarodowym, najważniejszych postaciach oraz momentach decydujących o przebiegu i skutkach tego narodowego zrywu.

Po projekcji młodzież obejrzała zrekonstruowane mundury i ubiory powstańców, które zaprezentował Klub Historii Wojskowości "Wolni strzelcy Powiatu Kowieńskiego" oraz uczestniczyła w dyskusji, podczas której mówiono o współczesnej percepcji powstania styczniowego i nowych możliwościach przybliżenia wydarzeń historycznych młodym pokoleniom, wychowanym w kulturze audiowizualnej. Gimnazjum, natomiast, otrzymało nagrodę w postaci dwóch filmów i historycznej gry edukacyjnej.

Cieszymy się, że w naszym gronie są miłośnicy historii własnego narodu, którzy pogłębiają swoją wiedzę poza murami naszego gimnazjum, gdyż "Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Wicedyrektor Beata Mockienie

Wymiana młodzieży

2013-04-26

W dniach 25 oraz 26 kwietnia 16 osobowa grupa Samorządu Uczniowskiego naszego gimnazjum uczestniczyła w wymianie młodzieży. Celem wymiany było inspirowanie młodzieży do wspólnych działań, które pozwolą na wzajemne zbliżenie się oraz niwelowanie uprzedzeń i stereotypów we współczesnych relacjach.

Pierwsze spotkanie odbyło się w Gimnazjum Tysiąclecia Litwy. Większość uczestników projektu poznała się już podczas wymiany młodzieży we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to 16 -osobowa grupa uczniów naszego gimnazjum gościła w Szweksznie.

Pierwszy wieczór wymiany upłynął na przedstawianiu się uczestników projektu oraz wspólnych zabawach i tańcach. Następnego dnia gościliśmy w swoim gimnazjum wszystkich uczestników projektu. Spotkanie zapoczątkowała p. Irena Wolska, dyrektor gimnazjum. Serdecznie przywitała p. Grażynę Landsbergene, przewodniczącą funduszu oraz innych szanownych gości.

Po uroczystej inauguracji rozpoczęły się warsztaty pt. ,,Formowanie nawyków pracy w zespole”. Dużo miejsca poświęciliśmy na integrację uczestników poprzez różne gry, tańce oraz śpiewanie. Wspólne gry drużynowe pomogły przełamać pierwsze lody i zachęciły młodzież do wspólnej pracy. Ponadto dostarczyły uczestnikom dużo dobrej zabawy i były okazją do lepszego poznania innych.

Wymiana młodzieży była realizowana ze środków Funduszu Witautasa Landsbergisa.