Naujienų archyvas: Wrzesień 2018

Konkurs ,,Piszemy bez błędów“

26 września – Europejski Dzień Języków. Jego idea służy promocji bogactwa kulturowego Europy. W ramach jego obchodów 8 osobowa grupa uczniow klas 7-GII naszego gimnazjum uczestniczyła w regionalnym konkursie z języka angielskiego i rosyjskiego ,,Piszemy bez błędów“, w którym udział biorą szkoły rejonu solecznickiego, wileńskiego, trockiego. Tradycyjnie konkurs się odbył w gościnnym gimnazjum ,,Aistuvos“ w Turgielach.

Dziękujemy uczniom za udział oraz paniom A.Arnastauskienie, L.Kuklienie, L.Szuszkiewicz za przygotowanie uczniów do konkursu. Serdecznie gratulujemy zwycięscom konkursu z języka rosyjskiego Robertowi Jasinskiemu (kl.8b) w grupie klas 7-8 oraz Edgarowi Szyszko (kl.GIa) w grupie klas GI-GII.

Nauczycielka języka rosyjskiego Lucja Szuszkiewicz

Spektakl „W poszukiwaniu tęczy”

Uczniowie klas początkowych uczestniczyli w nietradycyjnej lekcji języka litewskiego z postaciami Krowy, Motyla i Lisa, w które wcielili się aktorzy teatru „Żabka“.

Udział w Uroczystościach Ponarskich

26 września br. w Kwaterze Polskiej w Ponarach odbyły się główne Uroczystości Ponarskie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, Ministerstwo Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Uroczystość miała na celu zachowanie pamięci o zbrodni ponarskiej, oddanie hołdu pomordowanym na wileńskiej ziemi, a także uświadomienie młodzieży, że przyszłość ma być budowana w oparciu o prawdę i poszanowanie najdroższych wartości.

Nasz rejon reprezentowały trzy placówki oświatowe: Gimnazjum im. Anny Krepsztul w Butrymańcach, Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach oraz uczniowie naszego gimnazjum: uczniowie GIIIb i GIV klasy oraz druhny z 8 SDH „Zodiak“. Uczestnicy złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Została też odprawiona polowa msza święta.

Dziękujemy młodzieży, a także opiekunom grupy pani Łucji Dudojć i panu Aleksandrowi Pieszko za żywą lekcję historii, patriotyzmu oraz postawy obywatelskiej. Przecież historia jest tą z nauk, która jest potrzebna do konstrukcji szkieletowej psychiki człowieka. Wiedza historyczna zawsze pomaga, jej brak czyni z człowieka niewolnika.

Przyboczna 8 SDH „Zodiak“ Gabriela Mockutie

Dzień kropki w 2a i 2c klasach

Po raz pierwszy 15 września uczniowie 2a i 2c sympatycznie „przywitali“ małą Vasthi i jej historię o kropce. Znacie tę historię?

Międzynarodowy Dzień Kropki przypada na 15 września. Peter H. Reynolds, amerykański ilustrator oraz pisarz w 2003 roku wydał książeczkę dla dzieci o tytule „The Dot“ (ang. kropka). Opowiada o losach małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

Dzień Kropki to święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Jest to święto, które podczas zajęć skupia uczniów wokół „kropkowego“ zadania.

Krystyna Rogoża

Udział w uroczystym pogrzebie żołnierzy AK

8 września br. w Ejszyszkach odbył się uroczysty pogrzeb trzech żołnierzy Armii Krajowej, których szczątki zostały odnalezione przez pracowników IPN w ramach poszukiwań prowadzonych na Litwie. Kapral Edward Buczek ps. „Grzybek“  i dwóch żołnierzy, których tożsamość pozostaje nieznana, spoczęli w kwaterze wojskowej na miejscowym cmentarzu. Solecznickie środowisko harcerskie wzięło udział w pogrzebie. Zaszczyt czytania modlitwy wiernych podczas nabożeństwa przypadł w udziale Paulinie Ulasz, a czytań: Agacie Ragoża i Karolinie Michaiłowskiej. Do niesienia jednej z trumien został zaproszony Nikita Prokudin. Na warcie podczas pogrzebu stali Gintarie Franckewicziutie, Dominika Juchniewicz, Karolina Michaiłowska, Agata Ragoża, Sabrina Silko, Monika Suckiel, Dominik Mockus. Razem z harcerzami nasze gimnazjum reprezentował prezes młodzieżowego koła ZPL Ronald Dudziński, któremu zawdzięczamy zdjęcia z uroczystego pogrzebu. Do jednego z nich zaprosiliśmy prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który wypowiedział słowa, które trafnie ujmują cel naszej obecności: „Dzisiaj, Rzeczpospolita spełnia obowiązek wdzięczności wobec swoich obrońców. Dziś Polska mówi: „Pamiętamy o was“. Pamiętamy o tych, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość“.

Przyboczna 8 SDH „Zodiak” Gabriela Mockutie

Bon pierwszaka w Solecznikach

1 września br. w Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach po raz trzeci odbyło się uroczyste wręczenie wyprawek uczniom polskich szkół rejonu solecznickiego w ramach akcji „Bon Pierwszaka“. Każdy ze 175 uczniów otrzymał plecak z pełnym wyposażeniem, zestaw śniadaniowy – kubek wraz z pojemnikiem na przekąski, kolorową planszę na biurko oraz specjalne, ufundowane przez Instytut pamięci Narodowej rocznicowe znaczki, poświęcone 100-leciu niepodległości. Ponadto każda szkoła otrzymała pakiet edukacyjny ufundowany przez Fundację Wolne Dźwięki.

Pierwszakom wyprawki wręczyli zacni goście: m.in. minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wiceminister spraw zagranicznych RP Andrzej Papierz, a także gospodarz rejonu mer Zdzisław Palewicz. W rozpakowywaniu, układaniu i wręczaniu wyprawek pomagali harcerze z 8 SDH „Zodiak“ i 7 SDH „Step“.

Na jednej z gablot przy pracowniach, w których pracują pierwszacy została umieszczona plansza informacyjna, która będzie przypominała uczniom i całej społeczności o tym, że wyprawki szkolne zostały zakupione przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie“ ze środków finansowych otrzymanych w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą, a projekt jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna“.

Wicedyrektor Beata Zarumna