Naujienų archyvas: 2018.11.07

Podsumowanie projektu „Patriotyczne Impresje“

W dniach 3-6 listopada br. liderzy projektu „Patriotyczne impresje“ pod kierownictwem pań Bożeny Daniele i Łucji Dudojć wzięli udział w ostatnim etapie realizacji projektu „Patriotyczne Impresje“. Uczestnicy projektu przez cały rok przygotowywali się do setnej rocznicy niepodległości Polski, by rozpocząć świętowanie setnych urodzin Niepodległej już 4 listopada. Tego dnia 1918 r. polscy żołnierze przejęli dowództwo nad Jasną Górą, która jako pierwsza, stała się „skrawkiem“ wolnej Ojczyzny, której niepodległość ogłoszono później, bo 11 listopada.

Wzięliśmy udział we mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej z udziałem pocztów sztandarowych, obejrzeliśmy przejście patriotycznego korowodu w rytmie poloneza, rekonstrukcję wydarzeń sprzed stu lat, a także uroczyste wywieszenie 100-metrowej flagi na wieży jasnogórskiej i wiele innych patriotycznych atrakcji. Wysłuchaliśmy też Oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim „Per Mariam Soli Deo“ z w wykonaniu Filharmonii Śląskiej.

Niespodzianką dla nas było spotkanie z biskupem Antonim Długoszem i kompozytorem Tomaszem Łękawą, które zorganizował ks. Stanisław Jasionek, gdy tylko dowiedział się, że gościmy w Częstochowie. Z całego serca dziękujemy za katechezę, taniec i śpiew, dużo energii i ciepła, które będziemy zawsze pamiętali, a także pamiątki w postaci książek, obrazków czy kompaktów.

5 listopada gościliśmy w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika we Wrzosowej, a po południu w murach Szkoły Podstawowej Nr. 8 w Częstochowie odbyło się podsumowanie projektu z przemówieniami koordynatorów, zaproszonych gości, wręczeniem szkołom certyfikatów, podsumowaniem efektów i śpiewaniem piosenek ze śpiewnika patriotycznego.

Serdecznie dziękujemy pomysłodawcom i koordynatorom projektu, naszym przyjaciołom ze szkoły partnerskiej, uczniom pięciu innych szkół naszego kraju za roczną przygodę z Niepodległością.

Gabriela Mockutie