Naujienų archyvas: Grudzień 2018

Konkurs „Rękawiczka noworoczna“

Dziękujemy uczniom za aktywny udział w konkursie  „Rękawiczka noworoczna“:

1. Emilia Czuprewicz  1a

19. Elwina Sobolewska  8c

Pedagog socjalny L.Szuszkiewicz

Słodkie niespodzianki od Samorządu Rejonu Solecznickiego

Uczniowie klas 1-4 serdecznie dziękują za słodkie niespodzianki, które otrzymali od Samorządu Rejonu Solecznickiego.

„Bon Pierwszaka“

Już od 2016 roku Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” realizuje akcję wsparcia dzieci rozpoczynających naukę w placówkach oświatowych z językiem polskim. We wrześniu 2018 roku wyprawkę szkolną sfinansowaną ze środków Senatu RP otrzymało 935 dzieci na Litwie, w tym 52 uczniów klas pierwszych naszego gimnazjum. W wyjątkowym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości, projekt „Bon Pierwszaka“ został rozszerzony na niespotykaną dotąd skalę. Dzięki środkom otrzymanym z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów uczniowie klas pierwszych otrzymali dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości 500 złotych i 114,10 euro, za które serdecznie dziękujemy. Kwota, która została wypłacona rodzicom uczniów klas pierwszych, może zostać wykorzystana na opłacenie zajęć pozalekcyjnych, zakup pomocy szkolnych lub inne bieżące potrzeby.

Realizowana przez Fundację akcja „Bon Pierwszaka“ ma na celu nie tylko zwiększenie liczby uczniów rozpoczynających naukę w polskich szkołach na Litwie, Łotwie i Ukrainie, ale również poprawę konkurencyjności polskich placówek edukacyjnych i uczynienie ich bardziej atrakcyjnymi dla polskich uczniów i rodziców mieszkających na Wschodzie.

Na podstawie informacji: https://pol.org.pl/2018/12/06/bon-pierwszaka-szansa-na-lepsza-przyszlosc/

Nasze kolędowanie

Jak obyczaj każe stary, w ostatnim dniu I półrocza i nauki w roku kalendarzowym, społeczność klas początkowych spotkała się na świątecznej uroczystości, by przygotować serca i umysły do obchodów Bożego Narodzenia. W tym roku na program składało się śpiewanie kolęd i pastorałek. Początkowo każdy poziom zaśpiewał po dwa utwory, a na zakończenie, jak jedna wielka rodzina, cała początkówka wykonała piosenkę, po której nauczyciele złożyli świąteczne życzenia. Przed przełamaniem się opłatkiem głos zabrał proboszcz naszej parafii ks. prałat Wacław Wołodkowicz, by udzielić duszpasterskiej nauki i pobłogosławić zebranych.
Z całego serca dziękujemy uczniom, nauczycielom, rodzicom, gościom za wspólne przygotowanie się do jednego z najpiękniejszych Świąt – Narodzenia Pańskiego.

Widecyrektor Beata Zarumna

Sandomierskie Mikołajki 2018

7 grudnia uczniowie klas początkowych Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach wychodzili do domu z niespodziankami, które przywiózł 16 orszak Mikołajów z Sandomierza w ramach akcji zorganizowanej przez Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu. Każde dziecko otrzymało paczkę z rąk św. Mikołaja, którego rolę tradycyjnie odegrał nauczyciel wychowania fizycznego pan Witold Nowakowski. Św. Mikołajowi asystowali zastępcy dyrektora panie Teresa Zasadni i Katarzyna Stawiarska-Bęczkowska oraz Naczelnik Wydziału Oświaty pan Janusz Suszyna. Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom i organizatorom akcji za mikołajkowe niespodzianki dla naszych dzieci.

Wicedyrektor Beata Zarumna

Więcej zdjęć: FACEBOOK

Przewodnik po finansach dla najmłodszych

W dniach 4-6 grudnia br. 90 uczniów klas początkowych Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach uczestniczyło w szkoleniu, którego celem był wzrost wiedzy i świadomości ekonomicznej wśród dzieci na etapie wczesnoszkolnym. Dzieci poznały co to pieniądz, jaka jest jego historia, jak oszczędzać pieniądze i jak mądrze nimi gospodarować. Warsztaty zorganizowała pani Katarzyna Czyżycka, Dyrektor programowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska, a inicjatorką szkoleń w gimnazjum była mama jednego z uczniów, pani Czesława Stanul. Z całego serca dziękujemy panu Michałowi Korwin-Szymanowskiemu za wspaniałą trzydniową przygodę, który ucząc o finansach potrafił tchnąć przyjemność w dusze uczniów, czego według Platona, potrafi dokonać tylko najlepszy nauczyciel.

Łucja Dudojć

151. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego z przedstawicielem Rodziny Marszałka

Zuchy i harcerze solecznickiego środowiska uczestniczyli w spotkaniu, które miało na celu uczczenie 151. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poprzez film stworzony w ramach projektu „Patriotyczne impresje“ zostały przypomniane dzieje historii, gdy nasz kraj nie istniał na mapie, tylko w sercach naszych przodków, życiorys jednego z twórców Niepodległości, a także migawki z różnych akcji, poprzez które jest wszczepiany patriotyzm i miłość do ojczystej ziemi. Niespodzianką było przybycie pani Jadwigi Jaraczewskiej, przedstawiciela Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego. Z ust małżonki wnuka Marszałka usłyszeliśmy opowieści o zegarku, morzu czy psie, o których nie uczyliśmy się na lekcjach historii, ale które ukazują, jak ważna w życiu jest rodzina, spędzony z nią czas i poczucie humoru.

Serdecznie dziękujemy panu Kazimierzowi Karpiczowi za przyjęcie naszego gościa w murach Pałacu Balińskich, panu Aleksandrowi Pieszko za towarzyszenie pani Jadwidze w trakcie podróży i wycieczkę po rejonie, pani Beacie Zarumnej za inicjatywę spotkania. Z całego serca dziękujemy pani Jadwidze Jaraczewskiej za przybycie do naszego gimnazjum, miłe spotkanie i przekazanie głębokich treści, które mamy za obowiązek donieść do późniejszych pokoleń: „Bóg, Honor, Ojczyzna“.

Przyboczna 8 SDH „Zodiak“ Gabriela Mockutie