Naujienų archyvas: Maj 2021

Dar z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego otrzymało piękny dar w postaci słowników oraz lektur dla uczniów klas 1-GIV, który został ufundowany przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Dzięki uzyskanym pozycjom wydawniczym uczniowie naszego gimnazjum będą mogli poszerzać swoją wiedzę, wzbogacać zasób słownictwa, rozwijać umiejętność wysławiania się oraz lepiej przygotowywać się do matury.

Z całego serca dziękujemy pani Małgorzacie Kamińskiej oraz pracownikom ORPEGu  za przekazane w darze książki.

Wyrażając swą wdzięczność za wielkie serce i dobrą wolę, życzymy powodzenia w realizacji życiowych zamierzeń oraz wielu sukcesów.

Rodzice w roli nauczyciela

Edukacja dzieci i młodzieży jest wspólną sprawą rodziców i nauczycieli. Rodzice rozpoczynają proces edukacji, wpajają wartości, rozbudzają uczucia i kształtują wyobraźnię. Szkoła, kontynuując edukację, rozwija i pogłębia treści wyniesione z domu. Szkoła, by móc wpływać na wychowanie i rozwój ucznia, a także pielęgnować wartości oraz budować autorytet, musi znaleźć płaszczyznę porozumienia z rodzicami, zdobyć ich zaufanie, przezwyciężyć niechęć i bierność. W tym celu organizowana jest akcja „Rodzice w roli nauczyciela”, poprzez którą nauczyciele i rodzice występują jako partnerzy w budowaniu klimatu współdziałania, wzajemnego zaufania i poczucia misji na rzecz dziecka.
Mamy za sobą kilka przykładów współpracy, którymi się dzielimy z naszym czytelnikiem.
Uczniowie 1b klasy uczestniczyli w lekcji Wielkanocnej pod egidą pani Aleksandry Rusak. Uczniowie 1a klasy w ramach zajęcia o zdrowym odżywianiu przygotowali pizzę na patelni pod wskazówki pani Marii Lisowskiej. Pani Aleksandra Jurgo wprowadziła uczniów 3b klasy do tajemniczego świata zwierząt i roślin podczas zajęcia o Czerwonej księdze gatunków zagrożonych.
Serdecznie dziękujemy Mamom za okazaną chęć współpracy i organizację treściwych zajęć.

Misja harcerzy w Wilnie

Reprezentanci solecznickich drużyn harcerskich i gromad zuchowych 3 maja wzięli udział w uroczystości kończącej VII kampanię akcji „Pola Nadziei” w Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Po koncercie młodzież udała się na cmentarz na Rossie, by złożyć znicze przy mauzoleum Matki i sercu Syna oraz na grobie Władysława Korkucia, zawdzięczając któremu pokolenie ich rodziców poznało pieśń „Witaj, majowa jutrzenko”, opiewającą wydarzenie, którego 230. rocznicę obchodziliśmy właśnie 3 maja. Oddaliśmy też hołd bohaterom powstania, którzy spoczywają w kaplicy na Rossie. Było zimno i mokro, ale cieszyliśmy się, że skruszyliśmy słabość i przybyliśmy do Wilna, by otrzymać wiele życiowych lekcji:
– od siostry Michaeli Rak i wolontariuszy nauczyliśmy się serdeczności i troski o gości uroczystości;
– soliści Ewelina Saszenko i Liudas Mikalauskas pokazali jak nawiązać kontakt z publicznością;
– wspólnie z publicznością zrozumieliśmy, że ciepły uśmiech ogrzewa nie gorzej niż ognisko;
– przekonaliśmy się, że przezwyciężenie swoich słabości i wypełnienie zamierzonych celów dodaje energii;
– życie składa się z chwil, więc należy łamać rutynę i korzystać z możliwości, które będą zabarwiały szarą rzeczywistość w piękne wspomnienia.

Drużynowa 8 SDH „Zodiak” Gabriela Mockutie

Zdjęcie: www.wilnoteka.ltwww.zw.lt, Henryk Sielewicz