Naujienų archyvas: Lipiec 2021

Niech spełniają się marzenia

Wyczerpujący maraton egzaminacyjny, oczekiwanie wyników i … wreszcie nadchodzi czas otrzymania do ręki świadectwa ukończenia szkoły średniej, stanowiącym grubą kropkę, zamykającą rozdział szkolny.

28 lipca w parku szkolnym odbyło się tak długo oczekiwane święto – bal maturalny. Przed rozpoczęciem święta uczniowie 12 klas zgodnie z tradycją wysadziły drzewko w parku szkolnym na pamiątkę o swojej promocji. Na uroczystości wręczenia świadectw dojrzałości przybyli Dyrektor administracji samorządu rejonu solecznickiego p. Józef Rybak z małżonką, Ks. Rusłan Wilkiel, rodzice, nauczyciele, przyjaciele. W tym roku 44 maturzystów pomyślnie złożyło maturę i wypróbuje swoje siły podjęcia studiów dalszych.

Podczas imprezy nasze gimnazjum honoruje najbardziej zdolnych i aktywnych maturzystów poprzez wręczenie wyróżnienia „Mądrali” dla uczniów, którzy aktywnie biorą udział w konkursach i olimpiadach. W tym roku uhonorowana została Eliza Rybak, która poprzez kilka lat zdobywała pierwsze miejsca na rejonowych olimpiadach z biologii i chemii, języka angielskiego, języka litewskiego.

W ten wieczór brzmiały słowa wdzięczności dla uczniów, rodziców, nauczycieli i administracji gimnazjum. Po uroczystej akademii i sesji zdjęciowej wszyscy udali się do restauracji na wspólną zabawę. Zabawa do rana i oczekiwanie na świt. Wspólne czekanie na wschód słońca to symboliczne pożegnanie ze szkołą, wejście w dorosłość. Ujrzenie wschodzącego słońca jest dobrym znakiem na przyszłość!

Kochani maturzyści, życzymy pewności siebie, odwagi, zdecydowania we wszystkich działaniach. Niech wasz los będzie bogaty na radości i dobro. Pomyślnej drogi w dorosłe życie!

Więcej zdjęć na szkolnym Facebook

Obóz solecznickich harcerzy

Już drugi rok z kolei żyjemy z koronawirusem w tle, który spowodował strach i niepewność jutra, przewartościował życie, w którym „ja” ustąpiło miejsce potrzebie bliskości i kontaktu z drugim człowiekiem, a na pierwsze miejsce wysunęło się pragnienie życia i zdrowia. W czasie niepokoju i niepewności ukojenie niewątpliwie przynosi natura poprzez swoje piękno, stałość, niezmienność, dzikość i spokój. Mogła o tym przekonać się 30-osobowa grupa młodzieży z solecznickich drużyn harcerskich „Step” i „Zodiak”, które w dniach 2-16 lipca zorganizowali kilkuetapowy obóz letni.

Pierwsze 10 dni młodzież spędziła w lesie nad jeziorem Juodieji Lakajai, w którym sama musiała ustawić namioty oraz zbudować prycze i półki, a potem wszystko zdemontować i uporządkować teren. Oprócz umiejętności związanych z obozową pionierką młodzi ludzie poszerzyli krąg swoich znajomych, uczestniczyli w licznych zajęciach zgłębiających wiedzę, zdobyli mnóstwo puszczańskich kompetencji, nauczyli się radzić sobie w trudnych sytuacjach, a także udowodnili sobie i dorosłym, że potrafią dobrze się bawić bez telefonów i komputerów.

Kolejnym etapem była ponad 100-kilometrowa wędrówka szlakiem Ejszyszki-Wilno wspólnie z pątnikami XXXI Pieszej Pielgrzymki Miłosierdzia Ejszyszki – Ostra Brama. Podczas upałów, mając odciski i obolałe nogi, należało stoczyć zaciętą walkę ze swoimi słabościami, aby się nie poddać i dojść do końca, by złożyć u stóp Tej, co w Ostrej świeci Bramie, swoje intencje, które nieśliśmy w sercu przez 4 dni podróżowania.

Na zakończenie wypoczynku letniego, młodzież udała się do parku wodnego w Druskienikach, by się zrelaksować, a przy okazji podsumować dwutygodniowe przeżycia i wrócić do codzienności.

Serdecznie dziękujemy drużynom harcerskim, biorącym udział w obozie „W jedności siła“ za wspólne przygody, a kadrze – za zorganizowanie całego przedsięwzięcia.

Z całego serca dziękujemy naszym rodzicom za sfinansowanie naszego obozu i zaopatrzenie w niezbędny ekwipunek, a Samorządowi rejonu solecznickiego za dofinansowanie wypoczynku w ramach projektów letniego wypoczynku dzieci.
Szczerze dziękujemy druhowi Marcinowi Żukowskiemu z Mamą za spełnienie naszego marzenia – proporców drużyn, których wykonanie sfinansowała gmina Kadzidło z wójtem Dariuszem Łukaszewskim na czele.

Niech Bóg ma w opiece każdą osobę, którą spotkaliśmy w czasie trwania obozu: czy to w Lakai, czy na szlaku pielgrzymkowym, czy w Druskienikach. Ten kontakt skompensował nam czas, spędzony w zamknięciu podczas kwarantanny i utwierdził w przekonaniu, że rzeczy materialne nigdy nie będą ważniejsze od przyjaznego uśmiechu, pomocnej dłoni i braterskiego uścisku.

Drużynowa 8 SDH „Zodiak“ Gabriela Mockutie

Dar w postaci pakietu edukacyjnego

Minister Edukacji i Nauki RP doceniając znaczenie kształcenia w szkołach polonijnych, zlecił Ośrodkowi Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą zakup i dystrybucję pakietu edukacyjnego dla szkół polonijnych. Nasze gimnazjum złożyło wniosek i otrzymało pakiet, który zawierał laptop, gry planszowe, mapę dwustronną fizyczną i administracyjną, publikacje, symbole narodowe, płyty z pieśniami patriotycznymi.

Serdecznie dziękujemy za przekazany dar, który będzie pomocny przy organizacji uroczystości patriotycznych i różnych wydarzeń polonijnych w polskim gimnazjum w Solecznikach.

Półkolonie letnie pt. „Młodzi krajoznawcy” (Jaunieji krašto tyrinėtojai)

W dniach od 28.06- 02.07.2021 r. w gimnazjum im. J. Śniadeckiego odbyły się półkolonie letnie dla uczniów klas 5 i 7. Półkolonie letnie pt. „Jaunieji krašto tyrinėtojai” (Młodzi krajoznawcy), celem których było wszczepienie uczniom wartości patriotycznych i zapoznanie z historią małej ojczyzny, poprzez nietradycyjnie prowadzone zajęcia, badania historyczne i wycieczki. Rozwijaliśmy kompetencje kreatywności, poznawcze, zdolności współpracy i komunikacji. Każdego dnia dzieci brały udział w różnych rodzajach aktywności i miały okazję przeżywać wspaniałe przygody z historią. Podsumowując, czas spędziliśmy bardzo aktywnie i twórczo. Żałowaliśmy, że czas półkolonii tak szybko minął.

Więcej zdjęć na szkolnym Facebook’u