Naujienų archyvas: 2024.04.09

W dniach 17-23 marca osmioosobowa grupa młodzieży z Gimnazjum Jana Śniadeckiego wzięła udział w mobilności młodzieżowej w ramach projektu Erasmus+ o nazwie “Let’s Play It Again”. Wydarzenie to miało miejsce w północnej Makedonii, w urokliwym mieście Kratovo, w szkole OOU „Kocho Racin“. Koordynatorem projektu jest Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Białostockiej. Wspólnie z uczniami z Polski, Macedonii, Grecji, Cypru i Malty, młodzi ludzie mieli możliwość zgłębienia wiedzy na temat tradycyjnych gier sportowych i ludowych charakterystycznych dla Macedonii.

Podczas mobilności uczestnicy nie tylko się uczyli, ale także analizowali i tworzyli opis online tych unikalnych form rozrywki. Wspólnie odkrywali, jakie gry były popularne w przeszłości, jakie zasady nimi rządziły oraz jakie znaczenie miały w kulturze lokalnej. To fascynujące doświadczenie pozwoliło im spojrzeć na tradycje i dziedzictwo Macedonii z zupełnie nowej perspektywy.

Nie tylko nauka była ważna podczas tego wyjazdu. Uczestnicy mieli również okazję podziwiać malownicze widoki Macedonii. Zwiedzili stolicę kraju, Skopje, gdzie mogli zobaczyć zabytki, kulturę i historię tego regionu. Odwiedzili również klasztor i jaskinie Lesnowo, które są ważnymi miejscami dla lokalnej społeczności. Atrakcją była również wizyta w Kuklicy, tajemniczym miejscu, gdzie występują naturalne formacje skalne przypominające postacie ludzkie.

Udział w projekcie “Let’s Play It Again” nie tylko poszerza horyzonty młodzieży, ale także umożliwia im nawiązanie nowych przyjaźni, wymianę doświadczeń i zrozumienie różnorodności kulturowej. To piękny przykład, jak mobilność młodzieżowa może przyczynić się do wzbogacenia edukacji i rozwoju osobistego uczestników.

Następna mobilność odbędzie się w Polsce w kwietniu.

Bożena Danielė