25 listopada 2016 roku w Pałacu Balińskich Jaszunach odbyła się rejonowa konferencja polonistyczna poświęcona 100. rocznicy śmierci i 170. rocznicy urodzin Henryka Sienkiewicza. W konferencji wystąpiło 16 uczniów z dziewięciu szkół rejonu. W pięknej sali zebrało się około 130 osób – nauczycieli, uczniów, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego wieku, przedstawicieli samorządu rejonowego. Pięknie prowadzili konferencję Alicja Duchniewicz i Herman Pantiuchow – uczniowie klasy GIIc Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach. Lecz nie tylko konferansjerka zajęli się uczniowie naszego gimnazjum, również nasi uczniowie prezentowali przed audytorium dwa tematy. Jako pierwszy wystąpił Albertas Żołnierowicz, uczeń klasy GIIc. Przedstawił temat „Życiorys H. Sienkiewicza 1846 – 1877“ i od razu ustawił wysoko poprzeczkę w technice prezentacji, zyskał wielkie uznanie wśród słuchaczy. Ronald Dudziński zachwycił publiczność nie tylko treścią przemówienia (a miał wdzięczny temat „Quo vadis – ekranizacje“), lecz również urzekł sposobem mówienia oraz wykorzystaniem możliwości prezentacji multimedialnej. Wiele było pięknych, mądrych, interesujących przemówień. Konferencja trwała 2 godziny.

Pracę konferencji podsumowała pani Jadwiga Sinkiewicz – wicemer samorządu rejonu solecznickiego, prezes solecznickiego rejonowego oddziału Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna“. Podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie tej ważnej imprezy, bo wartość dzieł i działalności Henryka Sienkiewicza nie da się przecenić. Pani Regina Markiewicz, kierownik wydziału oświaty i sportu administracji samorządu rejonu solecznickiego również wyraziła uznanie dla uczestników konferencji i wręczyła dyplomy- podziękowanie uczniom i nauczycielom.

W zakończeniu głos zabrał prezes Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Solecznikach pan Antoni Jankowski. Wyraził wdzięczność nauczycielom za inicjatywę i zaangażowanie w sprawy ważne dla każdego Polaka oraz podziw dla uczniów za wysoki poziom prezentacji wybranych tematów. Pan A. Jankowski przypomniał, że jeszcze nie tak dawno nie było takich możliwości technicznych, a dziś słuchacze mieli możliwość nie tylko przypomnieć i uzupełnić wiedzę na temat pierwszego polskiego pisarza Noblisty, lecz i podziwiać umiejętności zastosowania multimediów i zdolności artystyczne naszej młodzieży. Od słuchaczy PUTW wręczył uczestnikom słodycze, czekoladki.

Po zakończeniu pracy konferencji nikt nie spieszył wychodzić z gościnnego pałacu, jeszcze dłuższy czas uczniowie i nauczyciele wysłuchiwali słowa uznania, gratulacji. Szczególnie miłe były słowa uznania w adres naszych uczniów od pana Stefana Dudojcia (były dyrektor gimnazjum), pani Stanisławy Moliene (była wicedyrektor). Pani Regina Markiewicz zauważyła nie tylko wysoki poziom merytoryczny, lecz i elegancki strój naszych uczestników.

Lilia Kutysz, nauczycielka ekspert języka polskiego