Wszystko było nie tak dawno, choć minęło wiele lat,

Przeleciała także młodość karuzelą dawnych lat

Pozostały dziś wspomnienia, które echem niesie wiatr

A to święto jest nadzieją na powroty w dawny świat.

Wieczór 4 lutego 2017 r. zostanie w historii Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego (była Solecznicka Szkoła Średnia) wyryty złotymi zgłoskami. Gimnazjum obchodziło 45-lecie istnienia budynku, otwarcie szkoły odbyło się 6 marca 1971 roku. W pierwszą sobotę lutego, nie zważając na ogłoszoną w rejonie epidemię grypę i niedawną kwarantannę, w gimnazjum odbyło się tradycyjne Spotkanie Absolwentów. Pierwsi przywitali zebranych skrzaty ze szkolnego teatru „Azyl“. Następnie dyrektor, pani Irena Wolska, uroczyście rozpoczęła zjazd absolwentów. Konferansjerzy Wiktoria Smachtina (kl. GIV) i Mirosław Bandalewicz (kl. GIII) starali się stworzyć miłą i życzliwą atmosferę.

,,Ławka, tablica, kreda,

łza się jak diabeł kręci.

Szukam nawet kawałka

mej szkoły świętej pamięci“, – tak pisał ks. J. Twardowski w wierszu ,,Szkoła”. I właśnie ta sama łza niejednemu się zakręciła w oku podczas spotkań promocji.

A przybyło na spotkanie absolwentów co nie miara: aula była przepełniona po brzegi, chociaż przyniesiono wszystkie krzesła ze szkolnej stołówki, brakowało siedzących miejsc. Przed scenę wychodzili byli wychowankowie sprzed 45, 40, 35, 30, 25, 20, 15, 10, 5 latach i ci – najmłodsi – którzy dopiero niecały rok temu siedzieli w ławkach szkolnych jako uczniowie. „Miło dzisiaj wspomnieć te szkolne przygody,/ Dzięki nim człowiek dorosły znów staje się młody.” Wszyscy więc wspominali stare, dobre czasy i wyrażali wdzięczność nauczycielom za to, czego się tu nauczyli oraz dzielili się refleksjami o tym, jak szkolne doświadczenia kształtowały ich dalsze życie. Nasze gimnazjum było i pozostaje ważnym miejscem, w którym się kształciły i kształcą pokolenia dobrych obywateli Litwy, Europy, a też całego świata; pokolenia ludzi, wśród których wielu zdobyło tytuły naukowe, pełni ważne funkcje w instytucjach, przedsiębiorstwach, samorządach, służbach, czy też jest artystami, lekarzami, nauczycielami…

Po części artystycznej wieczoru, uświetnionej występem zespołów ,,Solczanka“ (kierownik Elwira Uczkuronis, choreograf Bożena Daniele) ,,Graciozo“ (kierownik Tatiana Ulbin), teatrzyku ,,Azyl“ (kierownik Lilia Kutysz) oraz występem klas 1 i 4 (pod kierownictwem Wiesławy Komolubienie, Aliny Suruda i Jolanty Wołosewicz) rozpoczęła się druga, nieoficjalna część spotkań. W przygotowaniu Spotkania Absolwentów zaangażowany był cały sztab ludzi: scenariusz opracowały panie Lilia Kutysz i Lucja Szuszkiewicz, o upiększenie sceny zadbała pani Aleksandra Pieczkauskienie, przygotowała gabloty o historii placówki i o jubileuszowych promocjach – pani Lucja Dudoit, opracowaniem komputerowym zajmowali się panie Diana Kondrackaja i Jowita Boguszewicz oraz inżynier pan Witalij Steszko, (nawiasem mówiąc, wszyscy są także absolwentami gimnazjum). Nad całością pieczołowicie czuwała pani Leokadia Palewicz.

Serdecznie dziękujemy wszystkim absolwentom, nauczycielom i uczestnikom za udział w Spotkaniu i wspólnie spędzony czas. Chwile jak ta z tej soboty i wiele podobnych są najlepszą nagrodą za poświęcony czas oraz włożony w organizację tego spotkania trud i wysiłek.

Nauczycielka języka rosyjskiego Lucja Szuszkiewicz