„Katyń… ocalić od zapomnienia“

2013-04-10

Dnia 13 kwietnia 2013 roku obchodziliśmy 73. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, rocznicę wymordowania przez NKWD na rozkaz Stalina ponad 21.000 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej.

10 kwietnia mijają trzy lata od katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Zginęło w niej 96 osób – załoga i wszyscy pasażerowie, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka.

Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się uroczystą lekcją historii dla najmłodszych uczniów naszego gimnazjum. Uroczystość przebiegała w auli szkolnej, gdzie organizatorzy – nauczyciele historii i religii pod patronatem wicedyrektor Beaty Mockienie, zaprezentowali zebranym program edukacyjno-artystyczny.

Oglądaliśmy urywki filmów dokumentalnych, fabularnych, a starszoklasiści zapewnili zebranym klasyczną oprawę muzyczną tej uroczystości. Wszyscy zebrani na uroczystości uczcili minutą ciszy pamięć poległych i zamordowanych, ze skruchą odmówili za nich pacierz.

Lekcja historii pt. „Katyń… ocalić od zapomnienia” stworzyła wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o historii, widzianej przez pryzmat losów konkretnych ludzi i ich najbliższych.

Nauczycielka Irena Sworobowicz