W maju 2018 roku solecznickie środowisko harcerskie pod patronatem stowarzyszenia „Dobry począte“ wygrało konkurs na pomysł uczczenia stulecia niepodległości Litwy i Polski. Jednym z zadań było zorganizowanie uroczystości, podczas której miały być zasadzone dęby wyhodowane z żołędzi przywiezionych z ojczystych stron Jonasa Basanawicziusa i Józefa Piłsudskiego.
Przez ponad rok zebrane żołędzie pod czujnym okiem pani Iriny Barnatowicz były hodowane na trzy sposoby: w dwóch różnych podłożach w doniczkach (alegoria niewoli) i w ogrodzie (alegoria wolności). Wyrosły te dęby, które były hodowane na wolności. Płot do chronienia młodych dębów został zaprojektowany przez panią Aleksandrę Pieczkauskienie i wykonany przez pana Władysława Zarumnego.

Na uroczystości byli obecni mer Samorządu Rejonu Solecznickiego Zdzisław Palewicz, starosta Solecznik Grzegorz Jurgo, koordynator do spraw młodzieżowych Samorządu Rejonu Solecznickiego Justyna Balon, którzy uroczyście zasadzili dęby w parku naszego gimnazjum. Pan Zdzisław w pięknym przemówieniu podziękował młodzieży za inicjatywę, a także przypomniał o obowiązku opieki nad drzewami, co alegorycznie można przenieść na obowiązek dbania o niepodległość.

Podniosłego charakteru uroczystości dodał śpiew zespołu pieśni i tańca „Solczanka“ pod kierownictwem pani Elwiry Uczkuronis, natomiast dziecięcą radością z wolności można było się cieszyć podczas wspólnego tańca.

Od szczerego serca dziękujemy panu merowi Zdzisławowi Palewiczowi, staroście Grzegorzowi Jurgo oraz pani Justynie Balon za przyjęcie naszego zaproszenia i ważną lekcję dla młodzieży, że „racją bytu wszelkiej polityki jest służba człowiekowi”.

Serdecznie dziękujemy pani Elwirze Uczkuronis i członkom grupy wokalnej zespołu „Solczanka“, pani Aleksandrze Pieczkauskienie, Irinie Barnatowicz, inżynierowi Witalikowi Steszko z pracownikami za współpracę w realizacji pomysłu. Cieszymy się niezmiernie, że razem z nami byli uczestnicy konkursu Armandas Kaleinykas, Ewa Górska i Karina Jasinska.

Po wspólnym zdjęciu wszyscy uczestnicy uroczystości zawiązali braterski krąg wolnych ludzi i przekazując iskierkę przyjaźni, przekazywali też radość z niepodległości, przecież

„Niepodległość znaczy – bez strachu spać.
Niepodległość znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.“

Drużynowa 8 SDH „Zodiak“ Beata Zarumna