12 listopada ponad 50-osobowa grupa w składzie przedstawicieli 8 SDH „Zodiak” i 7 SDH „Step“ pod dowództwem drużynowej Beaty Zarumnej, grupy wokalnej zespołu „Solczanka“ pod batutą pani Elwiry Uczkuronis oraz uczniów 5a klasy pod kierownictwem pani Marioli Pieszko oraz pana Aleksandra Pieszko wyruszyła na patriotyczną wycieczkę, by w miejscach bliskich sercu każdego Polaka oddać hołd Tym, zawdzęczając którym mamy Niepodległą.

Początkowo dotarliśmy na Rossę, jak się okazało tuż przed przybyciem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego z delegacją. Byliśmy świadkami składania wieńca przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na Rossie, a także dostąpiliśmy zaszczytu składania wieńca od społeczności naszego gimnazjum w obecności tak zacnych gości, po czym członkowie zespołu „Solczanka“ zaśpiewali kilka pieśni patriotycznych. Wzruszającym momentem była uwaga udzielona przez pana Marszałka dla każdego uczestnika naszej grupy poprzez uścisk dłoni i podziękowanie za stanie na straży polskości na ziemi wileńskiej.

Odwiedziliśmy również Zułów, by złożyć wieniec, zapalić znicze, zrobić pamiątkowe zdjęcie, ale też wysłuchać lekcji historii i zaśpiewać ulubioną pieśń Marszałka.

Serdecznie dziękujemy naszym nauczycielom, za wpajanie podstawowych wartości, którymi warto kierować się w życiu: „Bóg, Honor, Ojczyzna” oraz pomoc w zrozumieniu złotych myśli św. Jana Pawła II: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć“.

Przyboczna 8 SDH „Zodiak” Gabriela Mockutie