W piątek 23 listopada pierwszoklasiści Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach wyruszyli na pierwszą wspólną wycieczkę do miejsca spotkań wybitnych postaci historycznych polskiej inteligencji – do Jaszun.

Czyniąc tradycji zadość, w pierwszą kolej oddano hold pamięci patronowi gimnazjum poprzez złożenie wieńców oraz zapalenie zniczy na grobie Jana Śniadeckiego na Cmentarzu rodzinnym domu Balińskich w Jaszunach. Po czym pieszo udano się do Pałacu Michała i Zofii Balińskich będącego też domem dożywocia wybitnego matematyka, astronoma, rektora Uniwersytetu Wileńskiego a dziś patrona gimnazjum w Solecznikach, gdzie się miała odbyć bardzo ważna uroczystość w szkolnym kalendarzu imprez klas pierwszych – pasowanie na ucznia.

Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się od początku roku szkolnego pod opiekuńczym okiem wychowawczyń Łucji Dudojć, Ingridy Staniulienė, Danuta Tomaszewicz. Dzieciaki uczyły się piosenek, wierszy, poznawały prawa i obowiązki ucznia, przybliżały sobie postać patrona szkoły Jana Śniadeckiego. Tradycyjnie, zanim przystąpili do składania przysięgi, pierwszacy musieli przejść etap pokazania czego się już nauczyli za dwa miesiące w szkole. Wychowawczynie z kolei, rozegrały „egzamin” w sposób kreatywny przygotowując go w formie konkursu. Trzy klasy stąd trzy drużyny, rywalizowały między sobą biorąc udział w quizie historycznym, którego pytania dotyczyły faktów z życia patrona szkoły tym samym będących migawkami historii wybitnych postaci polskiej inteligencji, jakie majątek Balińskich odwiedzały w doby Oświecenia. Następnie, prezentując zdobyte wcześniej umiejętności pracy w grupie, sprytnego czytania, spostrzegawczości oraz zdolności plastycznych rywalizowali w układaniu hasła tekstowego, jakie dostały w postaci rozsypanek wyrazowych. Zadanie polegało na szybkim ułożeniu zdań w urywek tekstu jednolitego dotyczącego ciekawostek biograficznych Jana Śniadeckiego. Po zaliczeniu etapu wykazania się zdolnościami w symboliczny sposób poprzez przysięgę oraz uroczyste odśpiewanie hymnu szkoły, dzieciaki zostały przyjęte w poczet uczniów swego gimnazjum. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona społeczności szkolnej, czyli nie są odtąd już tylko dziećmi, ale też uczniami Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach. Fakt obecności rodziców, wychowawców oraz okazyjna obecność pracowników Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego na czele z Panem Merem Zdzisławem Palewiczem dodało dodatkowej wagi tej uroczystości.
Wybrana pomysłowo forma odbycia tradycyjnej imprezy umożliwiła dzieciakom w atrakcyjny sposób odwiedzenie muzeum, jakim jest Pałac Balińskich w Jaszunach wraz z zabudowaniami oraz rozległym parkiem, na którego dziedzińcu gościnny Pan Jan Śniadecki okazyjnie częstował dzieciaków przekąskami.

Z wyrazami wdzięczności i uznania dla wychowawczyń Łucji Dudojć, Ingridy Staniulienė, Danuty Tomaszewicz, za dobre wzorce, doskonałą lekcję kreowania postawy ucznia inteligentnego z poczuciem tożsamości narodowej, znającego historię swojej Małej Ojczyzny

W imieniu rodziców uczniów klas pierwszych Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach Czesława Stanul