Jak kreatywnie się uczyć w klasie pierwszej? Czasem warto zrobić coś zupełnie innego niż zwykle — na przykład zamienić klasę w prawdziwe laboratorium.
Przygotowaliśmy dla pierwszaków 6 prostych eksperymentów, które z łatwością przeprowadziliśmy w swojej pracowni klasowej. Przy okazji poznaliśmy proste zjawiska z zakresu chemii i fizyki. Dobra zabawa i aktywna praca zespoliły uczniów w zdyscyplinowany kolektyw.
Uczniowie musieli dokładnie nauczyć się odmierzać ciecze w mililitrach. Dokładnie i ostrożnie łączyć ze sobą barwniki, składniki sproszkowane i ciekłe, aby wykonywany eksperyment się udał. Moc przyjemnych emocji rozpierało każde dziecko. Nie brakło głośnego śmiechu, kiedy wybuchał wulkan. Krzywiły się dziecięce minki, kiedy musiały skosztować kwasku cytrynowego czy mocno słodkiego miodu. Na lekcji nawet udało się wyczarować słodki gazowany napój. A potem uczyliśmy się robić wnioski. Ważną rzeczą jest podsumowanie wykonanej pracy. Dzieci udzielały prostych odpowiedzi opisujących zjawiska, które działy się podczas wesołej lekcji z doświadczeniami. Eksperymentowały i rozwijały swoją wrodzoną ciekawość poznawczą!

Wychowawczyni Irena Gredziuszko i uczniowie klasy 1c