W piątek 27 maja z młodzieżą naszego gimnazjum mieliśmy połączoną lekcję literacko-historyczną w muzeum Józefa Mackiewicza w Czarnym Borze oraz w Ponarach, w miejscu kaźni 100 tysięcy Żydów, Polaków, ludzi różnych narodowości w okresie II wojny światowej.

Dzięki polonistce p. Janinie Snarskiej oraz historykowi Tomkowi Bożerockiemu, ludziom wielkiej erudycji oraz pasji, mieliśmy wspaniałą 4-godzinną ,,zabawę”. Pan Tomasz zapoznał naszych uczniów z militariami I-ej i II-ej wojny światowej przez pryzmat życia pisarza Józefa Mackiewicza, a pani Janina zapoznała nas z życiorysem Józefa Mackiewicza, jego nietradycyjnymi poglądami na stosunki narodowościowe, na postawę i moralność człowieka w czasie wojny. Jego zasadą życiową była: ,,Prawda i tylko prawda.”

Moim zdaniem takie lekcje uczą naszą młodzież innym wzrokiem zobaczyć i ocenić czasy, wydarzenia i postacie nie tak odległej historii.

Nauczyciel historii Aleksandr Pieszko