W dniu 1 grudnia bieżącego roku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie edukacyjne w polskich szkołach rejonu solecznickiego – konkurs „Mały Erudyta 2023”. Organizowany przez nauczycieli klas początkowych Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach we współpracy ze stowarzyszeniem „Węzeł przyjaźni”, konkurs ten stanowił doskonałą okazję do rozwijania wiedzy i umiejętności uczniów klas początkowych.

Celem konkursu było nie tylko poszerzanie wiedzy z zakresu przedmiotów szkolnych, takich jak język polski, nasz świat i inne, lecz także rozwijanie umiejętności myślenia krytycznego i logicznego. Inicjatywa ta miała inspirować młodych uczestników do aktywnego zaangażowania w proces edukacyjny, kładąc nacisk na różnorodność dziedzin wiedzy.

Uczestnicy konkursu przygotowywali się do wydarzenia poprzez opanowanie pytań z 10 różnych dziedzin. Pytania obejmowały zagadnienia dotyczące znanych postaci, wynalazków, sztuki, przysłów, literatury, anatomii, świata roślin, zwierząt, geografii oraz historii Niepodległości Polski. To wyzwanie wymagało od uczestników wszechstronnej wiedzy i umiejętności, sprawdzając ich erudycję na wielu płaszczyznach.

Rejonowy etap konkursu przyniósł zaciętą rywalizację, podczas której młodzi erudyci musieli zmierzyć się z zawiłymi pytaniami. Po pięciu rundach odpowiedzi komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców, którzy zasłużyli na miano erudyty rejonu solecznickiego.

I miejsce

Olivija Budrevič, 1 klasa Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach (nauczyciel Renata Kolendo);

Lukas Jankevičius, 2a klasa Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach (nauczyciel Ingrida Staniulienė);

Sofija Kodytė, 3c klasa Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach (nauczyciel Kristina Rogoža);

Deividas Jeriominas, 4b klasa Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach (nauczyciel Alina Suruda).

II miejsce

Milana Radiulytė, 1 klasa Gimnazjum im. Ludwika Narbutta w Koleśnikach (nauczyciel Irena Miliun);

Fabian Čepelevski, 2b klasa Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach (nauczyciel Erika Šarkovska);

Evald Miloš, 3a klasa Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach (nauczyciel Jolanta Volosevič);

Oskaras Januška, 4c klasa Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach (nauczyciel Veslava Komoliubienė).

III miejsce

Adriana Sinkevič, 1a klasa Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach (nauczyciel Vaclava Bobnis);

Lukaš Beliavskij, 2 klasa Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach (nauczyciel Regina Miloš);

Patryk Baranovki, 3 klasa Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach (nauczyciel Jolanta Petrašun);

Norbert Sobol, 4 klasa Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach (nauczyciel Regina Žilinska).

Cieszymy się z hojnego wsparcia udzielonego przez Ambasadę RP w Wilnie, która umożliwiła zakup podziękowań, słodkich niespodzianek, obiadów, medali oraz nagród w postaci kuponów prezentowych dla uczestników. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za bezinteresowną pomoc, która odegrała kluczową rolę w sukcesie naszej inicjatywy.

Serdeczne gratulacje kierujemy w stronę zwycięzców, a także wyrazy uznania dla wszystkich uczestników, nauczycieli i rodziców za ich zaangażowanie oraz trud włożony w przygotowania do konkursu. Dzięki takim inicjatywom młodzi ludzie mają szansę rozwijać swoje zainteresowania i pasje, co przyczynia się do tworzenia społeczeństwa opartego na wiedzy i umiejętnościach. Oby kolejne edycje „Małego Erudyty” przynosiły równie inspirujące chwile i podniosły poprzeczkę w dziedzinie edukacji.

Beata Zarumna