Wielkanoc to czas nie tylko tradycyjnych świątecznych potraw i rodzinnych spotkań, ale także doskonała okazja do połączenia nauki z zabawą. W klasie G2B jedna z lekcji przedświątecznych stała się prawdziwym wyzwaniem matematycznym, który nie tylko rozbudził kreatywność uczniów, ale także poszerzył ich umiejętności z zakresu analizy kombinatorycznej i obliczania prawdopodobieństwa.

Podczas tej nietypowej lekcji, uczniowie zostali podzieleni na grupy, które otrzymały specjalne zadanie: stworzenie „Wielkanocnego Koszyczka Matematycznego”. Każda grupa otrzymała koszyk wypełniony kolorowymi cukierkami oraz zestawem zadań, które miały rozwiązać, wykorzystując narzędzia matematyczne.

Głównym celem lekcji było pogłębienie wiedzy na temat liczenia możliwych wyborów, kreślenia drzewek możliwości oraz obliczania prawdopodobieństwa zdarzeń. W praktyce oznaczało to, że uczniowie musieli zastosować teorię kombinatoryki do analizy różnych możliwych konfiguracji cukierków w koszyku oraz określenia prawdopodobieństwa wystąpienia określonych zestawów.

Proces rozwiązywania zadań wymagał od uczniów nie tylko logicznego myślenia, ale także umiejętności współpracy w grupie. Każda drużyna musiała wspólnie analizować zadania, wymieniać pomysły i dyskutować nad najlepszymi strategiami rozwiązania problemu.

To doskonała okazja do rozwijania umiejętności interpersonalnych i pracy zespołowej.
W trakcie lekcji uczniowie mieli okazję nie tylko praktycznie zastosować poznane wcześniej zagadnienia matematyczne, ale także doświadczyć, jak matematyka może być kreatywna i zabawna.

Nauczycielka matematyki Anna Mackiewicz