27 marca uczniowie klasy GIIb obejrzeli w kinie ,,Forum Cinemas Vingis” film „Chłopi”. 100 lat temu, w listopadzie 1924 roku Władysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za tę powieść. Akademia Szwedzka doceniła uniwersalizm utworu, odniesienie do życia, przemijania, śmierci, pracy ludzkiej, relacji międzyludzkich oraz ukazanie realiów życia społeczności wiejskiej. Twórcy najnowszej ekranizacji posłużyli się wyjątkową techniką, najpierw został nakręcony film z żywymi aktorami, a później materiał klatka po klatce został pomalowany. Ispiracją posłużyły obrazy malarzy Młodej Polski.

Film wspaniale przekazał klimat polskiej wsi. Świetna muzyka, magiczne sceny tańca, fantastyczne operowanie światłem, wszystko to wywołało niesamowite wrażenie. Film dostarczył wiele przeżyć. Uczniowie mówili, że był: “piękny”, “nowatorski”, “jak żywy obraz”, “wzruszający”. Po raz kolejny twórcy współczesnego kina udowodnili, że lektury nie są nudne i pokazują prawdziwe emocje i problemy.