Wycieczka edukacyjna uczniów klas maturalnych do Wilna, która odbyła się 16 kwietnia, otworzyła przed uczniami możliwość pogłębienia wiedzy o polskiej kulturze i kinematografii podczas prestiżowego festiwalu „Kino Pavasaris 2024”. Obejrzany film „Chłopi“, oddający autentyczny obraz życia wiejskiego i tradycji, pomógł młodzieży lepiej zrozumieć polską kinematografię. Ponadto, wiedza uczniów o laureacie Nagrody Nobla, Czesławie Miłoszu i jego związkach z Wilnem została pogłębiona podczas odwiedzin miejsc, które odznaczały etapy życia i twórczości poety.

Edukacyjny wyjazd nie tylko wzbogacił postrzeganie przez maturzystów wkładu Czesława Miłosza w literaturę, ale również pozwolił im dosłownie dotknąć śladów historii w starym mieście. Ta podróż, jako most doświadczeń kulturowych, doskonale pokazała, jak literatura i sztuka filmowa mogą stać się narzędziem dialogu między narodami.