Naujienų archyvas: Sierpień 2018

Harcerze i zuchy odkrywają Grodzieńszczyznę

„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę.“, więc solecznickie środowisko harcerzy i zuchów postanowiło odkryć dla siebie Grodzieńszczyznę. Podczas dwudniowej wędrówki, która odbyła się w dniach 26-27 sierpnia, pod batutą wspaniałego przewodnika Ludmiły Rusieckiej, druhny i druhowie poznali polskie dziedzictwo grodu nad Niemnem. Na przykład: Stary i Nowy Zamek, które były świadkami doniosłych wydarzeń z historii Polski – to na Starym Zamku rezydował i zmarł Stefan Batory, w Nowym zaś doszło do Sejmu Niemego (II rozbioru Polski), jak i abdykacji ostatniego króla Rzeczpospolitej, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nierozerwalnie z polskim dziedzictwem jest związana wiara katolicka, dlatego nie mogło zabraknąć odwiedzenia Bazyliki Katedralnej św. Franciszka Ksawerego oraz uczestnictwa w polskiej mszy w kościele Matki Bożej Anielskiej. Odwiedziliśmy też dom i Cmentarz Farny, czyli miejsca związane z postacią Elizy Orzeszkowej. Odchodząc od tematyki polskiego dziedzictwa, byliśmy w innych ważnych z punktu widzenia turysty obiektach: Wielkiej Synagodze oraz Cerkwi Świętych Borysa i Gleba, zwanej inaczej Kołożą, a także zaliczyliśmy spacer po centralnym deptaku. Program uzupełniliśmy pobytem w zoo oraz wizytą w “Karobchyckim maentku”, by z bliska przyjrzeć się życiu w obozie partyzanckim.

Dziękujemy pani Teresie Butrymowicz za pomoc w organizacji wyjazdu, kierowcy Leonardowi Szyszko, urzędnikom starostwa, którzy pomagali w uporządkowaniu dokumentacji, pani przewodnik i pilot, naszym opiekunom paniom Łucji Dudojć, Reginie Miłosz, Aleksandrze Pieczkauskienie, Beacie Zarumnej za wspaniałą wycieczkę na zakończenie wakacji.

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.“ Mark Twain

Przyboczna 8 SDH „Zodiak“ Gabriela Mockutie