Naujienų archyvas: Październik 2018

Rodzinny rajd samochodowy w setną rocznicę odzyskania Niepodległości

27 października 2018 roku. Godzina 9:55. Przy kapliczce na wyjeździe z Solecznik zatrzymują się samochody: jeden, drugi, trzeci, … dziesiąty. Są to auta rodziców harcerzy i zuchów solecznickiego środowiska, którzy przyjęli nasze zaproszenie do wzięcia udziału w rodzinnym rajdzie samochodowym w celu uczczenia setnej rocznicy odzyskania Niepodległości. Pierwszym przystankiem był cmentarz Rossa. Przy bramie wysłuchaliśmy informacji o liście napisanym przez Marszałka, w którym zostały opisane wszystkie wskazówki do organizacji pogrzebu serca twórcy Niepodległości. Odegrawszy krótką inscenizację wniesienia serca do mauzoleum, niosąc biało-czerwoną uroczyście podeszliśmy do płyty, by odśpiewać ulubioną pieśń Józefa Piłsudskiego. Po oddaniu hołdu przy mauzoleum Matki i serca Syna udaliśmy się na Starą Rossę. Podczas krótkich przystanków przy grobach Kazimierza Wilczyńskiego, Józefa Montwiłły, Jonasa Basanawicziusa, Joachima Lelewela, Petrasa Wilejszisa, Władysława Syrokomli, Antoniego Wiwulskiego, Marii Piłsudskiej, Adama Piłsudskiego i Rafała Radziwiłłowicza słuchaliśmy podstawowych faktów o ludziach, którzy wnieśli swój wkład w walce o niepodległość, a niektóre opowiadania wzbogaciliśmy inscenizacjami.

Drugim przystankiem był cmentarz na Antokolu. Początkowo odwiedziliśmy groby osób, które zginęły w 1991 roku. Następnie, po apelu, zapaliliśmy znicze ofiarowane przez społeczność klas początkowych Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach na grobach żołnierzy polskiego cmentarza wojskowego.

Po części patriotycznej udaliśmy się do bowlingu, by nie tylko grać, ale też spędzić czas z najbliższymi i przyjaciółmi na miłej konwersacji.

Pragniemy serdecznie podziękować Rodzicom, którzy wzięli udział w rajdzie, a także zorganizowali transport dla dzieci, których rodzice nie mogli dołączyć do inicjatywy. Dziękujemy młodzieży za aktywną postawę oraz chęć do poznawania i aktywności fizycznej. Dziękujemy społeczności klas 1-4 za udział w akcji „Znicz“.
Dziękujemy Bohaterom, którzy poświęcili własne życie dla naszej wolności. Pamiętamy o Was w naszych modlitwach i dołożymy wszelkich starań, aby Wasza ofiara nie popadła w zapomnienie.

Przyboczna 8 SDH „Zodiak“ Gabriela Mockutie

Wyniki eliminacji szkolnych Konkursu Recytatorskiego „Kresy 2018“

Laureaci konkursu w I kategorii wiekowej:

Elzė Maria Danielė, kl. 2a

Sandra Ziniewicz, kl.4b

Erik Własowas, kl.4c

Emilia Chaczkowska, kl. 5b

Marek Waluczko, kl. 6a

Laureaci konkursu w II kategorii wiekowej:

Agnieszka Korkliniewska, kl. 7c

Gabriela Mockutė, kl. GIb

Karolina Michajłowska, kl.GIb

Laureaci konkursu w III kategorii wiekowej:

Daniel Kumidor, kl. GIVb

Ronald Dudziński, kl. GIVa

Wyróżnienia zostały przyznane następującym uczniom:

Emilia Iwaszko, kl.3c

Oliwia Szarkowska, kl.5b

Agnė Staniulytė, kl. 5c

Wiktoria Kulesz, kl.7b

Krista Czetyrkowska, kl.8c

Gratulujemy laureatom i osobom wyróżnionym!

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy do aktywnego udziału w kolejnych konkursach.

Realizacja programu profilaktycznego „Zdrowi i bezpieczni”

10 października bieżącego roku uczniowie klas szóstych i siódmych wzięli udział w biegu oraz quizie „Poznaj swoje gimnazjum“. Impreza odbyła się w ramach programu profilaktycznego „Zdrowi i bezpieczni“.
5-osobowe drużyny musiały wykazać się z wiedzy o gimnazjum oraz w biegu. Po zaciętej walce wśród klas 6 zwyciężyła drużyna klasy 6a, wśród klas 7 – drużyna klasy 7b.

Gratulujemy zwycięzcom.

Organizatorzy L.Szuszkiewicz, G.Koczan