Naujienų archyvas: 2024.03.22

Zintegrowana lekcja chemii i technologii pt. „Tajemnice włókien: Naturalne kontra syntetyczne”

W ramach ciekawej lekcji, uczniowie klasy 8b naszego Gimnazjum mieli wyjątkową okazję zgłębić tajniki włókien podczas zintegrowanej lekcji chemii i technologii. Tematem zajęcia było „Tajemnice włókien: Naturalne kontra syntetyczne”, zapewniając uczniom wnikliwe spojrzenie na różne rodzaje włókien oraz ich właściwości.

Uczniowie uczyli się odróżniać włókna naturalne od syntetycznych poprzez różnorodne testy eksperymentalne, takie jak spalanie, reaktywność z kwasem azotowym (HNO3) oraz działanie wodorotlenku sodu (NaOH). Te praktyczne działania miały na celu rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia i analizy, zachęcając uczniów do obserwacji, analizy i wyciągania wniosków z przeprowadzanych eksperymentów.

Cele edukacyjne były jasno określone od początku: wyposażenie uczniów w zdolność rozpoznawania włókien za pomocą testów spalania, kwasu azotowego i wodorotlenku sodu oraz rozwijanie zdolności do obserwacji i analizy. Lekcja obejmowała instrukcje bezpieczeństwa dotyczące obchodzenia się z chemikaliami takimi jak NaOH i HNO3, podkreślając znaczenie starannych i precyzyjnych technik laboratoryjnych.

Aby pogłębić swoje zrozumienie, w końcu lekcji uczniowie zostali poproszeni o refleksję nad głównymi rodzajami włókien, wynikami testów dla każdego rodzaju włókna oraz zaletami i wadami ubrań wykonanych z różnych włókien. Zostali również zachęceni do rozważenia różnorodnych zastosowań włókien naturalnych i syntetycznych w odzieży.

Ta lekcja jest doskonałym przykładem na to, jak działania praktyczne mogą wzbogacać doświadczenie edukacyjne, zapewniając uczniom głębsze zrozumienie tematu oraz wyraźniejsze postrzeganie realnych zastosowań chemii i technologii. Dziękujemy dla pani Żany ora dla pani Anny.

Wicie palm wielkanocnych wraz z rodzicami w grupie przedszkolnej „Iskierki”

Wicie palm wielkanocnych wraz z rodzicami w grupie przedszkolnej „Iskierki” to moment pełen kreatywności i wspólnej radości. Przedszkolaki, z pomocą dorosłych, z zapałem dobierały kolorowe wstążki i gałązki, tworząc niepowtarzalne, barwne palmy. Ta tradycyjna aktywność nie tylko zbliżała rodziny, ale także pozwalała dzieciom poznać i pielęgnować bogate, kulturowe dziedzictwo.

Spotkanie księdzem rekolekcjonistą Mariuszem Marszałkiem

22 marca uczniowie klas I- IV gimnazjalnych mieli niezwykłą okazję spotkać się z księdzem rekolekcjonistą Mariuszem Marszałkiem, który w ramach rekolekcji wielkopostnych wygłosił dla nich konferencję na temat Obrazu Jezusa Miłosiernego.

Podczas tego spotkania Ksiądz Mariusz opowiedział uczniom o historii i symbolice tego szczególnego obrazu. Przypomniał im, że obraz ten ukazuje Jezusa, który odsłania swe serce i jest gotowy do przyjęcia każdego, kto zwraca się do Niego z ufnością i prośbą o miłosierdzie. Ksiądz podkreślił, że obraz ten jest wyrazem nieskończonego miłosierdzia Boga, który zawsze czeka na naszą nawróconą drogę i gotowy jest nas przyjąć bez względu na nasze grzechy czy przewinienia i kocha nas nie zważając na nic, takimi jacy jesteśmy. Kontynuując ten wątek, w swoim kazaniu w kościele parafialnym, gdzie mogła uczestniczyć cała społeczność naszego gimnazjum zachęcił wiernych do praktykowania miłosierdzia w życiu codziennym.