Naujienų archyvas: 2024.04.17

Wycieczka edukacyjna klas maturalnych

Wycieczka edukacyjna uczniów klas maturalnych do Wilna, która odbyła się 16 kwietnia, otworzyła przed uczniami możliwość pogłębienia wiedzy o polskiej kulturze i kinematografii podczas prestiżowego festiwalu „Kino Pavasaris 2024”. Obejrzany film „Chłopi“, oddający autentyczny obraz życia wiejskiego i tradycji, pomógł młodzieży lepiej zrozumieć polską kinematografię. Ponadto, wiedza uczniów o laureacie Nagrody Nobla, Czesławie Miłoszu i jego związkach z Wilnem została pogłębiona podczas odwiedzin miejsc, które odznaczały etapy życia i twórczości poety.

Edukacyjny wyjazd nie tylko wzbogacił postrzeganie przez maturzystów wkładu Czesława Miłosza w literaturę, ale również pozwolił im dosłownie dotknąć śladów historii w starym mieście. Ta podróż, jako most doświadczeń kulturowych, doskonale pokazała, jak literatura i sztuka filmowa mogą stać się narzędziem dialogu między narodami.

Śladami Czesława Miłosza po Wilnie

W 2024 roku przypada 20. rocznica śmierci Czesława Miłosza. Z tej okazji Senat RP specjalną uchwałą ustanowił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza. Jest to idealna okazja do tego, żeby do Miłosza powrócić i spojrzeć głębiej w jego biografię. W ramach przygotowania do projektu o Czesławie Miłoszu grupa uczniów klas GIIb, GIIc wyjechała na wycieczkę do Wilna, by poznać przestrzeń, w której nie tylko tworzył pierwsze poetyckie utwory, ale też działał kulturalnie i studiował.

Młodzież odwiedziła kluczowe miejsca związane z dzieciństwem i młodością noblisty: Gimnazjum im. Zygmunta Augusta, kamienicę przy ul. Podgórnej 5, skąd chodził do gimnazjum; Uniwersytet Wileński, gdzie studiował prawo; Kawiarnię Rudnickiego, gdzie na filiżankę kawy przychodziła inteligencja wileńska; byłą redakcję wileńskiego „Słowa”, gdzie ukazały się „Żagary”.

Kolejnym etapem wycieczki był wykład o Czesławie Miłoszu, który prowadziła dr Teresa Dalecka, lektor w Centrum Polonistycznym Uniwersytetu Wileńskiego.

Serdecznie dziękujemy p. Grażynie Gajdukiewicz, która odkryła dla uczniów Wilno Miłosza oraz p. Teresie Daleckiej za przybliżenie ciekawostek o Czesławie Miłoszu jako twórcy i przede wszystkim człowieku.

Polonistki