W ramach ciekawej lekcji, uczniowie klasy 8b naszego Gimnazjum mieli wyjątkową okazję zgłębić tajniki włókien podczas zintegrowanej lekcji chemii i technologii. Tematem zajęcia było „Tajemnice włókien: Naturalne kontra syntetyczne“, zapewniając uczniom wnikliwe spojrzenie na różne rodzaje włókien oraz ich właściwości.

Uczniowie uczyli się odróżniać włókna naturalne od syntetycznych poprzez różnorodne testy eksperymentalne, takie jak spalanie, reaktywność z kwasem azotowym (HNO3) oraz działanie wodorotlenku sodu (NaOH). Te praktyczne działania miały na celu rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia i analizy, zachęcając uczniów do obserwacji, analizy i wyciągania wniosków z przeprowadzanych eksperymentów.

Cele edukacyjne były jasno określone od początku: wyposażenie uczniów w zdolność rozpoznawania włókien za pomocą testów spalania, kwasu azotowego i wodorotlenku sodu oraz rozwijanie zdolności do obserwacji i analizy. Lekcja obejmowała instrukcje bezpieczeństwa dotyczące obchodzenia się z chemikaliami takimi jak NaOH i HNO3, podkreślając znaczenie starannych i precyzyjnych technik laboratoryjnych.

Aby pogłębić swoje zrozumienie, w końcu lekcji uczniowie zostali poproszeni o refleksję nad głównymi rodzajami włókien, wynikami testów dla każdego rodzaju włókna oraz zaletami i wadami ubrań wykonanych z różnych włókien. Zostali również zachęceni do rozważenia różnorodnych zastosowań włókien naturalnych i syntetycznych w odzieży.

Ta lekcja jest doskonałym przykładem na to, jak działania praktyczne mogą wzbogacać doświadczenie edukacyjne, zapewniając uczniom głębsze zrozumienie tematu oraz wyraźniejsze postrzeganie realnych zastosowań chemii i technologii. Dziękujemy dla pani Żany ora dla pani Anny.