Naujienų archyvas: gruodžio 2019

Antikorupcinis švietimas ir pilietiškumo ugdymo mokymai

Šių metų gruodžio 18 dieną mūsų gimnazijos GI-GIV klasių mokiniai dalyvavo antikorupcinio švietimo ir pilietiškumo ugdymo mokymų pirmoje dalyje, įgyvendinant projektą „Jaunimo nepakantumo korupcijos apraiškoms didinimas politinės veiklos ir viešojo valdymo sektoriuose“.
Projekto tikslas – didinti jaunimo nepakantumą korupcijos apraiškoms politinės veiklos ir teisėkūros, bei viešojo valdymo sektoriuose per aktyvų jaunų žmonių pilietiškumo, sąmoningumo ir įsitraukimo į viešojo valdymo procesus ugdymą.
Šio susitikimo metu VDU lektorius, gero valdymo programos ekspertas, Algis Davidavičius supažindino mokinius su jaunimo pilietiškumo ir politinio aktyvumo reikšme. politinių ideologijų, partijų samprata ir tipologija, politinių partijų tikslų ir valdžios siekio aptarimu, visuomenės pasitikėjimą valstybe lemiančių veiksnių nagrinėjimu, šiuolaikinės žiniasklaidos įtaka visuomenės nuomonės formavimui.

PIT konsultantė J.Latvienė

Žongliravimo pamoka

Žongliravimas gerina koordinaciją, reakciją, rankų miklumą, stiprina periferinį matymą, moko susikaupti ir šiaip yra smagus užsiėmimas. Tuo trečiadienį, gruodžio 11 d., galėjo įsitikinti šeštų klasių mokiniai. Užsiėmimą vedė šiuolaikinio cirko trupės „Naujas Vilniaus cirkas: Antigravitacija“ profesionalus žonglierius Mantas Markevičius. Artistas papasakojo apie tai, kas yra žongliravimas, demonstravo įvairius triukus. Pamokos metu mokiniai mokėsi gaminti žongliravimo kamuoliukus iš paprastų medžiagų — ryžių, maišelių, balionų. Paskui vyko treniruotė. Iš pradžių mokiniai mokėsi žongliruoti su vienu kamuoliuku, po to — su dviem ir trimis kamuoliukais. Vaikai sužinojo, kad žongliruoti pagrindinę figūrą su trimis kamuoliukais „kaskada“ galima išmokti per nepilną valandą. Visi dalyviai ,,užsikabino“ ir smagiai leido laiką. O pamokos pabaigoje žonglierius pakvietė į fotosesiją, kurios metu dalyviai visi kartu metė kamuoliukus į viršų.

Ivona Novikevič, 6b klasės vadovė

SAUGUS ELGESYS SU PIROTECHNIKOS PRIEMONĖMIS

Artėja Šv. Kalėdos ir Naujųjų metų šventės, per kurias žmonėms daug džiaugsmo suteikia pirotechnikos priemonių ugnis ir garso efektai. Tačiau retas, kuris susimąsto, kiek žalos gali padaryti neatsargus elgesys. Dėl nesaugaus pirotechnikos priemonių naudojimo ir keliamo pavojaus nukenčia ne tik nekilnojamas turtas, transporto priemonės, bet ir patys žmonės. Visi sužalojimai (dažniausiai akių traumos, veido, rankų, pirštų sužalojimai) yra labai pavojingi ir sunkiai gydomi. Skaudžiausios nelaimės įvyksta perkant nesertifikuotus pirotechnikos gaminius. Tokie gaminiai nėra išbandomi, nežinoma, nei kokiu atstumu, nei kokia kryptimi ar sprogimo jėga įvyks šūvis. Kiekviena Lietuvos Respublikoje pagaminta ar platinama pirotechnikos priemonė turi būti paženklinta etikete (nurodytas gamintojo pavadinimas, adresas, prekės pavadinimas, tipas, registracijos numeris, partijos, serijos numeris, naudojimo instrukcija, mažiausias saugus atstumas). Ant kiekvieno fejerverko, jei jis skirtas naudoti tik lauke ar skirtas pirotechnikams, nurodoma: ,,Naudoti tik lauke“ ar ,,Naudoti tik pirotechnikams“.
Pagal Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo 21 str. fejerverkai skirstomi:
● F1 kategorijos – kelia labai mažą pavojų, mažai triukšmo, skirti naudoti aptvertose teritorijose, gyvenamosiose patalpose, gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip 14 metų asmenys.
● F2 kategorijos – kelia mažą pavojų, mažai triukšmo, skirti naudoti aptvertose teritorijose, lauke, gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip16 metų asmenys.
● F3 kategorijos – kelia vidutinį pavojų, skirti naudoti didelėse atvirose teritorijose. Lietuvos Respublikoje fiziniams, juridiniams asmenims, kitoms organizacijoms ar jų padaliniams (išskyrus licencijų turėtojus ir pirotechnikus) draudžiama platinti ir naudoti F3 kategorijos civilinės pirotechnikos priemones – petardas (galimi kiti tokių gaminių pavadinimai –sprogtukai, sprogalai, pyškalai), skirtas garso efektui sukurti.
● F4 kategorijos – skirti naudoti tik pirotechnikams.
Civilines pirotechnikos priemones draudžiama naudoti:
1. Draudžiama naudoti mokyklos teritorijoje ar juo labiau atnešti į mokyklą.
2. Draudžiama naudoti arčiau kaip 30 m. nuo mokyklos, darželio, gydymo įstaigų.
3. Draudžiama naudoti pirotechnikos priemones, jeigu tai trikdo viešąją rimtį nuo 22.00 val. iki 08.00 val. (išskyrus švenčių dienas, masinius renginius, kuriuos rengti yra savivaldybės leidimas).
Atsakomybė už pažeidimus, susijusius su pirotechnikos priemonėmis, yra nustatyta Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse (toliau – ANK) :
1. Už civilinių pirotechnikos priemonių įsigijimo, naudojimo tvarkos pažeidimą kyla atsakomybė pagal ANK 483 str. Už šį pažeidimą gresia bauda nuo 14 iki 60 eurų.
2. Naudojant nenustatytu laiku ar pernelyg triukšmingus fejerverkus kyla atsakomybė pagal ANK 488 str. Už šį pažeidimą gresia bauda nuo 20 iki 80 eurų, pakartotinai nusižengus nuo 80 iki 300 eurų.
3. Nesilaikant saugaus elgesio su fejerverkais taisyklių, dėl kurių gali kilti gaisras ar sprogimas, kyla atsakomybė pagal ANK 525 str. Už šį pažeidimą gresia bauda nuo 14 iki 60 eurų.
Primename, kad už administracinius teisės nusižengimus asmenys atsako nuo 16 metų, tačiau už vaikų iki 16 metų padarytus nusižengimus administracinė atsakomybė gali kilti tėvams pagal ANK 73 str. ,,Tėvų valdžios nepanaudojimas ar panaudojimas priešingai vaiko interesams“.Už šį pažeidimą gresia bauda nuo 10 iki 100 eurų.
Nepaisant vykdomų prevencinių priemonių, kasmet dėl nesaugaus pirotechnikos priemonių naudojimo nukenčia žmonės. 2018 m. buvo sužaloti 66 asmenys, iš jų 17 nepilnamečių. Nors susižaloja sąlyginai nedaug žmonių, sužalojimai būna itin skaudūs – nutraukiamos galūnės, sužalojamos akys, veidas, kitos kūno dalys. Be to, Priešgaisrinės apsaugos departamento duomenimis, kasmet dėl tokių veiksmų kyla vidutiniškai 9 gaisrai.
Linkime saugių artėjančių švenčių!

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato
Šalčininkų rajono policijos komisariatas

Pirmoji pažintis su enciklopedijomis ir žodynais

Gruodžio 10-13 dienomis 3 kl. mokiniai dalyvavo renginyje „Enciklopedijos, žodynai, žinynai. Informacijos paieška“. Netradicinės pamokos metu trečiokai sužinojo, kaip naudotis žodynais, enciklopedijomis, kaip greitai surasti reikiamą informaciją. Užsiėmimų metu mokiniai mokėsi dirbti poromis, kiekviena komanda sėkmingai įveikė užduotis: naudodamiesi enciklopedijomis ir žodynais surado nurodytus žodžius ir išvertė sakinius iš lenkų į lietuvių kalbą.

Bibliotekos vedėja Olga Skirtunienė

 

Dalyvavimas projekte „Bookmarks Exchange Project -2019“

Gimnazijos 3-5 kl. mokiniai dalyvavo Tarptautinės mokyklų bibliotekų asociacijos (International Association of School Librarianship) paskelbtame knygų skirtukų mainų projekte „Bookmarks Exchange Project -2019“. Burtų keliu mūsų partneriais tapo keturių Portugalijos mokyklų mokiniai iki 12 m. amžiaus.

Mūsų mokiniai labai stengėsi, Portugalijos mokyklų vaikai gavo spalvingus ir kūrybingus knygų skirtukus. Dalis mūsų partnerių pagamintų skirtukų jau atkeliavo ir pradžiugino mūsų mokinius. Visiems projekto dalyviams nuoširdžiausi linkėjimai ir padėkos žodžiai iš Portugalijos !

Bibliotekos vedėja Olga Skirtunienė

 

Pirmokų susipažinimas su biblioteka

Gruodžio mėnesį gimnazios bibliotekoje pirmą kartą apsilankė 1a ir 1b klasių mokiniai. Mažiems skaitytojams buvo paaiškinta, kur jie gali rasti vaikiškos literatūros, kaip išsirinkti knygeles.

Vaikai apžiūrėjo bibliotekos patalpas, pavartė enciklopedijas ir žodynus. Buvo supažindinti su knygų išdavimo ir grąžinimo tvarka, taisyklėmis. Pirmokai aktyviai dalyvavo pokalbyje apie knygas, minė mįsles ir dėliojo raideles iš raištelių. Atsisveikinant kiekvienam mokiniui buvo įteiktas knygos skirtukas.

Džiugu, kad gimnazijos biblioteka turi daug jaunųjų skaitytojų.

Bibliotekos vedėja Olga Skirtunienė 

Viktorina „Atspėk pasaką“

3 kl. mokiniai dalyvavo viktorinoje „Atspėk pasaką“, kurios metu kūrybiškai pristatė perskaitytas knygas savo klasės draugams. Spalvinguose piešiniuose buvo pavaizduoti knygos personažai, daiktai, įdomios užuominos.

Mokiniai labia aktyviai įsijungė į smagų žaidimą ir atspėjo beveik visas paslėptas knygas.

Bibliotekos vedėja Olga Skirtunienė

Projektas “Skaitymo valandos”

Nuoširdžiai džiaugiamės, kad mūsų gimnazijos mokiniai kasmet nuo 2014 metų dalyvauja  vykdomame Lietuvos rašytojų sąjungos projekte „Skaitymo valandos tautinių mažumų mokyklose”, kuris skirtas tautinių mažumų mokyklų (lenkų, rusų, baltarusių, žydų) mokiniams. Projekto metu suteikiama galimybė pabendrauti su šiuolaikiniais Lietuvos poetais ir prozininkais, susipažinti su jų kūryba  ir patiems sudalyvauti kūrybinio skaitymo  dirbtuvėse.

   Gruodžio 2 d. Lietuvos rašytojų sąjungoje, Rašytojų klube įvyko baigiamasis  šio projekto „Skaitymo valandos tautinių mažumų mokyklose“ renginys – raiškaus skaitymo konkursas, kuriame dalyvavo 58 skaitovai. Mūsų gimnazijai atstovavo Gabrielius Petrašun – 5a kl., Denis Ševaškevič – 6c kl., Krystian Boguševič – 7a kl., Marija Jundo – 7b kl..

   Visiems skaitovams buvo įteiktos piniginės premijos, knygos, diplomai ir padėkos raštai, o juos paruo­šu­sios moky­to­jos gavo padė­kas už nuo­širdų dėmesį lite­ra­tū­rai ir aktyvų daly­va­vimą Lie­tu­vos rašy­tojų sąjun­gos projekte.

III-ia vieta skirta mūsų gimnazijos mokiniams – Gabrieliui Petrašun – 5a kl., Deniui Ševaškevič – 6c kl., Krystianui Boguševič – 7a kl. Jie apdovanoti trečiosios premijos diplomais, gavo po 50 Eur., knygų ir saldumynų.

Dar kartą sveikiname visus dalyvius ir linkime džiugios šventinės nuotaikos!!!

Lietuvių kalbos vyr. mokytoja Olia Levon